Przegląd ofert producentów lunet do obserwacji ptaków

Śladem portalu www.optyczne.pl , który prezentuje ciekawe zestawienie producentów lornetek i produktów przez nie oferowanych pokusiłem o podobne zestawienie producentów lunet. W sumie zebrałem dane o 37 firmach z całego świata.

Przeglądałem firmowe strony internetowe w poszukiwaniu informacji o lunetach, okularach i akcesoriach związanych z digiscopingiem oraz ważną dla ptasiarzy ofertę pokrowców na lunety. Strony przeglądałem w dniach 1-2 marca i na te dni właśnie przypada aktualność danych jakie znalazłem w sieci. Jedna firma (LEICA) podawała tam informacje o lunetach, które dopiero pojawią się na rynku za kilka miesięcy ale uwzględniłem je już w tym zestawieniu. Podziału oferty dokonałem ze względu na średnicę obiektywu lunety w określonych przedziałach oraz na rodzaj użytych soczewek w obiektywie: SD ? standardowe soczewki, ED ? soczewki o niskiej dyspersji (ED, HD, APO, FLUORITE itp). Pominąłem lunety lustrzane, które oferują firmy Acuter, Celestron, bowiem są to bardziej lunety astronomiczne przystosowane do obserwacji ziemskich niż typowe lunety terenowe. Nie uwzględniłem też jednej lunety o średnicy obiektywu 40 mm firmy Leupold (to najmniejsza luneta), a do klasy 90-100 włączyłem największy model ? lunetę Zhumell 118 mm.

W obrębie jednej linii modeli istnieją wersje różniące się mocowaniem okularu: kątowe i proste, a czasami także kolorem obudowy. W tabeli uwzględniłem tylko ilość modeli bez wariantów mocowania okularu i obudowy. Liczba w kolumnie SD ? to ilość modeli z soczewkami standardowymi, ED ? ilość modeli z soczewkami o niskiej dyspersji. Następna kolumna to okulary: stałe, zoomy ? dwie liczby określające ilość możliwych do zamontowania okularów. Wpis zoom oznacza, że modele z danej kategorii posiadają jedynie okulary zoom i firma nie oferuje okularów o stałym powiekszeniu.

Obecnie standardem przy obserwowaniu ptaków przez lunetę jest robienie zdjęć techniką digiscopingu. Stąd też wydzieliłem 3 kolumny przybliżające ofertę poszczególnych firm w tej dziedzinie. Kolumna ?adaptery firmowe? ? to łączna liczba adapterów do: aparatów kompaktowych, lustrzanek i adapterów uniwersalnych. Niektóre firmy oferują gotowe zestawy do digiscopingu składające się z kompaktowego aparatu cyfrowego, kompletu niezbędnych adapterów oraz dodatkowych akcesoriów ? kolumna ?zestawy z aparatem?. Pojawiają się jeszcze bardziej skomplikowane rozwiązania, w których aparat cyfrowy, a właściwie matryca cyfrowa jest trwale zintegrowana z układem optycznym lunety ? kolumna ?aparat zintegrowany?.

Ostatnia kolumna zestawia liczbę oferowanych pokrowców terenowych do lunet. Pokrowiec ma znaczenie w bezpiecznym użytkowaniu lunety i jest pomocny w trudnych warunkach pogodowych. Wielu ptasiarzy korzysta z pokrowców na lunety.

Tabela: przegląd ofert.

No i pokusiłem się też o omówienie tej tabeli. Każdy może w niej doszukać się tego co go interesuje, a ja skomentuję to co sam zauważyłem. Będę stawiać pytania i znajdować na nie odpowiedzi w zgromadzonym materiale.

Jakie firmy oferują największy wybór lunet?
Sumując liczby z 10 kolumn SD i ED w 5 klasach rozmiarów obiektywów lunet otrzymujemy wynik:
BARSKA , OPTICRON ? 15 lunet
BUSHNELL ? 12 lunet
KOWA ? 11 lunet
BYNOLYT ? 8 lunet
CELESTRON, NIKON, SIMMONS, VIXEN ? 7 lunet
BRESSER, BURRIS, OPTOLYTH, SWAROVSKI, SWIFT, VORTEX, ZHUMELL ? 6 lunet
ACUTER, HAWKE, LEUPOLD, TASCO, YUKON ? 5 lunet
BRUNTON, LEICA, ORION ? 4 lunety
FOMEI, FUJINON, MEOPTA, MINOX, NORCONIA ? 3 lunety
CARL ZEISS, ECOTONE, ESCHENBACH, EXAKTA, PENTAX, SOLIGOR, WEAVER ? 2 lunety
WILLIAMS ? 1 luneta

Jakie firmy mają w ofercie najwięcej lunet z soczewkami ED?
OPTICRON ? 7 lunet
BARSKA, KOWA, LEICA ? 4 lunety
BRUNTON, CELESTRON, NIKON, OPTOLYTH, SWIFT, VIXEN ? 3 lunety
ACUTER, BRESSER, BYNOLYT, CARL ZEISS, ECOTONE, PENTAX, SWAROVSKI ? 2 lunety
BUSHNELL, FUJINON, LEUPOLD, MEOPTA, MINOX, VORTEX, WILLIAMS, ZHUMELL ? 1 luneta
BURRIS, ESCHENBACH, EXAKTA, FOMEI, HAWKE, NORCONIA, ORION, SIMMONS, SOLIGOR, TASCO, WEAVER, YUKON ? nie mają takich lunet w ofercie.

Jakie firmy mają w ofercie najwięcej okularów?
Aż 14 firm (BARSKA, BRESSER, BURRIS, CELESTRON, ESCHENBACH, EXAKTA, LEUPOLD, NORCONIA, ORION, SIMMONS, TASCO, VORTEX, YUKON, ZHUMELL) w tym zestawieniu oferuje jedynie lunety z okularem zoom i często są to okulary na stałe zamontowane do korpusu. Najbardziej uznane firmy z Europy Środkowej i Japonii oferują z reguły 1 okular zoom i kilka okularów o stałym powiększeniu pasujących do dużych i małych korpusów. Niewątpliwie największy wybór okularów ma firma OPTICRON bo łącznie aż 21 modeli, w tym 5 okularów zoom i 2 okulary specjalnie zaprojektowane do digiscopingu.

Jakie firmy oferują adaptery do digiscopingu?
W digiscopingu używa się najczęściej kompaktowych aparatów cyfrowych. Konieczne jest jednak przygotowanie specjalnych adapterów łączących aparat z lunetą. Firma, która promuje ten sposób wykorzystania lunet oferuje też adaptery zaprojektowane do swoich produktów. W kolumnie ?rodzaje adapterów? najwyższą liczbą jest 3, co oznacza, że firma produkuje adaptery do aparatów kompaktowych, do lustrzanek oraz adaptery uniwersalne. Dzięki tym ostatnim można podłączyć do układu optycznego lunety dowolny kompaktowy aparat cyfrowy lub kompaktowa kamerę wideo. Wszystkie rodzaje adapterów oferuje jedynie 6 firm: KOWA, OPTICRON, OPTOLYTH, SWAROVSKI, VIXEN, ZHUMELL. 2 rodzaje adapterów mają w ofercie: ACUTER, CARL ZEISS, ECOTONE, NIKON, ORION, SOLIGOR, VORTEX, YUKON,
a tylko jeden rodzaj spośród 3 możliwych: BUSHNELL, BYNOLYT, CELESTRON, LEICA, LEUPOLD, MEOPTA, PENTAX, WILLIAMS.

Jakie firmy oferują zestawy do digiscopingu?
Nie łatwo jest dopasować aparat cyfrowy do lunety tak aby połączenie było stabilne i precyzyjne oraz jednocześnie szybkie i łatwe w montażu. W niniejszym zestawieniu tylko dwie z firm produkujące lunety są uznanymi producentami aparatów ? LEICA i NIKON. Oferta Nikona jest bardzo szeroka i umożliwia połączenie aż 6 modeli aparatów Nikona z jego lunetami. W przypadku Leici tylko jeden model aparatu wg producenta nadaje się do digiscopingu. Ciekawe rozwiązania przedstawia OPTICRON, który regularnie oferuje gotowe zestawy, w których znajdują się kolejne modele aparatów Samsunga, komplet adapterów oraz inne użyteczne akcesoria: pilot zdalnego wyzwalania, dodatkowy akumulator, ładowarka samochodowa i większa karta pamięci. Natomiast na stronie firmowej YUKONa nie ma informacji o takim zestawie, a jest on w ofercie polskiego dystrybutora.

Jakie firmy zainwestowały w produkcję zintegrowanych aparatów z układem optycznym lunety?
Pierwsza firma, która wprowadziła tę innowację to KOWA, jednak po niedługim czasie wycofała się z tej produkcji. Obecnie ACUTER, BARSKA, BUSHNELL, CARL ZEISS, CELESTRON i MINOX zainwestowały w produkcję takich rozwiązań. W czasie kiedy rozwój elektroniki jest bardzo dynamiczny taka inwestycja może okazać się ryzykowna. Najbliższe lata pokażą czy firmy optyczne nadal będą podążać tą drogą rozwoju oferty związanej z digiscopingiem.

Jakie firmy dbają o ptasiarzy?
Pokrowiec ma zastosowanie gdy używa się lunety w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Ptasiarze są ta grupą użytkowników lunet, którzy eksploatują je w najtrudniejszych warunkach. Stąd też moim zdaniem te firmy, które oferują pokrowce terenowe na swoje lunety uważają ptasiarzy za ważnych odbiorców swoich produktów. Dopasowane pokrowce do swoich lunet oferują : ACUTER, ECOTONE, HAWKE, KOWA, LEUPOLD, MEOPTA, NIKON, PENTAX, SOLIGOR, SWAROVSKI, WILLIAMS, a CARL ZEISS i OPTICRON mają w ofercie nawet dwie wersje pokrowców terenowych.

Ten przegląd ofert rynkowych będzie aktualny przez jakiś czas. Zachęcam do śledzenia zmian na rynku i ich komentowanie czy też robienie własnych zestawień. Śledzenie rozwoju technologii i nowych rozwiązań jest zadaniem dla pasjonatów lunet, a wszystkich chętnych zapraszam do wymiany poglądów.

marzec 2008

Jacek Betleja
betleja@kestrel.pl