PORÓWNANIE LUNET SWAROVSKI AT 80 I AT80 HD

svarowskyAT80Na koniec kilkugodzinnego testowania lunet z okularami 30x, 9 stycznia 2005 nad Zbiornikiem Pławniowice, kiedy już byliśmy nieco zmęczeni ciągłym skupieniem na detalach obrazu spróbowaliśmy porównać dwie lunety Swarovskiego AT80 i AT80 HD z okularami zoom 20-60x.

Nie udało nam się dokładnie ocenić poszczególnych parametrów ale biorąc także pod uwagę różnice jakie widzieliśmy w testowaniu poprzednich modeli z okularami 30x można powiedzieć, że główne korzyści jakie daje wersja High Definiton to:

* zdecydowanie mniejsze abberacje chromatyczne
* większa głębia ostrości
* nieco lepsza rozdzielczość
* nieco większa jasność
* większa szerokość pola widzenia
* zaskakująco większa dystorsja – niestety 🙁

Wcześniej robiłem też porównawcze zdjęcia w identycznych warunkach, tym samym okularem przekładając go do obu lunet i oto jakie są wyniki (zdjęcia nie obrabiane jedynie pomniejszone):

Różnice w rozdzielczości nie będą widoczne na tych zdjęciach ponieważ mogą być one poruszone. Faktyczne różnice w terenie podczas obserwacji będą zauważalne jedynie dla wprawionych osób w wyszukiwaniu wad obrazu. Dla tych którzy robią zdjęcia digiscopingiem ważny może być brak abberacji chromatycznych, ale w Swarovskim AT 80 i tak są małe i jedynie na brzegu obrazu. Spodziewałem się, że jaśniejszy Swarovski AT 80 HD będzie umożliwiał uzyskiwanie lepszych parametrów podczas fotografowania. Niestety automat w Nikonie 4500 ustawił na obu lunetach takie same parametry czasu i przysłony. Przewaga Swarovskiego AT 80 HD będzie bardziej widoczna przy złej pogodzie i o zmierzchu.

Jak już wcześniej wykazaliśmy w tescie 10 lunet nie zawsze luneta w wersji z lepszymi szkłami jest lepsza od lunet zwykłych. Opisane wyżej korzyści w obrazie w lunecie High Definition są moim zdaniem niewielkie i nie wiadomo czy warte są kilku tysięcy złotych więcej niż kosztuje wersja podstawowa. Z drugiej strony wersja podstawowa Swarovskiego AT 80 jest tak dobra, że niewiele można już w niej poprawić. To też wyszło w TEST 10 LUNET, że różnica między modelami Swarovskiego AT i ATS jest minimalna.